BİRİKİM OKULLARI | Malcolm X

Birikim Eğitim Kurumları
Malcolm X
12.02.2021

Malcolm X


1925: Asıl adı Malcolm Little olan Malcolm X, 19 Mayıs’ta Nebraska’da dünyaya geldi.

1931: Rahip olan babası Earl Little, suikast sonucu öldürüldü ve annesi akli dengesini yitirdiği için hastaneye yatırıldı Malcolm ve 7 kardeşi koruyucu ailelere verildi.

1946: New York’un Harlem mahallesine yerleşen ve çeşitli olaylara karışan Malcolm, hırsızlık suçlamasıyla 10 yıl hapse mahkum edildi. Hapishanedeyken “Nation of Islam” (İslam Milleti) hareketinin görüşlerini benimsedi ve İslamiyet’i seçti.

1952: Malcolm X özgürlüğüne kavuştu ve Nation of Islam’ın en önemli sesi oldu. Beyaz ırkçılığa karşı eşitlik ve adalet arayışına hiçbir taviz vermeden mücadeleyi vaaz eden Malcolm X, FBI’nın kırmızı listesine girdi ve yakın takibe alındı. Little soyadını bırakarak, davasının isimsiz bir kahramanı olduğunu simgelemesi için “X” soyadını aldı.

1959: Gana, Sudan, Nijerya, İran, Suriye, Mısır, Birleşik Arap Emirliklerine seyahatler düzenledi, dini ve siyasi liderlerle görüştü.

1960 – 1964: Hareketin ulusal temsilcisi, Amerika’daki en medyatik yüzüydü. Kendisine FBI ve polis baskısı artarken, hareket içinde de kıskançlıklar ve çıkar endişeleri nedeniyle sorunlar gün yüzüne çıkmaya başladı. Nation of Islam’dan ayrılıp hacca gitti. El Hac Malik Şahbaz ismini kullanmaya başlayan Malcolm X’e yönelik tehditler arttı.

1965: Eşi Betty ve 4 kızı ile yaşadığı New York’taki evi 15 şubat’ta bombalandı, şans eseri kimse yara almadı. 21 Şubat’ta Harlem’deki Aucubon balo salonunda bir konuşma yaptığı sırada uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.